עלון מס' 23, מרץ 2022
חדש על המדף

הספר 50 דילמות באתיקה רפואית – מחבר ד"ר רותם ויצמן

 

הספר 50 דילמות באתיקה רפואית נולד בעקבות הצורך שזוהה בקרב לומדים, חוקרים והמתמודדים עם דילמות אתיות בטיפול להעלות את רמת מודעותם לדילמות הביו-אתיות השונות ולבחון אותן באופן מעמיק. כמו כן, הספר נועד להקנות לתלמידים ולסטודנטים את הניסיון להתמודד עם דילמות באתיקה רפואית בשלב מוקדם ככל הניתן בתהליך התפתחותם ולסייע להם לרכוש כלים לצורך תהליך מובנה של קבלת החלטות ביו-אתיות.

התפרצות מגפת הקורונה, שהתפשטה בישראל מתחילת שנת 2020, כמו גם במדינות אחרות בעולם, הדגישה את מורכבותן של דילמות בביו-אתיקה, את ריבוי נקודות המבט מהן אפשר לבחון אותן, את הקושי להתמודד עמן ואת ההכרח לפגוע בזכויות אדם חוקתיות במקרים רבים. הדבר המחיש את הצורך במסגרת מובנית ויסודית שתעניק לקורא הבנה מעמיקה של הסיטואציות שיוצרות התנגשות ערכית בביו-אתיקה ותיתן בידו את המודעות למכלול השיקולים הדורשים התייחסות בדרך אל קבלת ההחלטות הנדרשת. הספר מבקש לשרטט את הקוטביות הנוצרת לא פעם כשמדובר בניסיון לתת מענה לדילמות ביו-אתיות, כשמדובר בראיה צרה או חד מימדית של הסיטואציה. הספר מבקש להציג בפני הקורא והלומד את נקודת המבט של הצדדים השונים המעורבים בסיטואציות השונות, במטרה להביא את המסר והחוויה של צדדים אחרים, כך שהקורא והלומד יהיו מסוגלים להבין ולהכיל דיעות, צרכים ונקודות מבט אחרות, גם כאלה שנתפסות זרות להם או כאלה שבדרך כלל לא היו מסכימים להם.

בספר מוצגות דילמות ביו-אתיות מתחומי הבריאות השונים, כמו: יחסי מטפל מטופל, בריאות הציבור, גנטיקה, חלוקת משאבים, סוף החיים ועוד.

הספר עשוי לשמש כלי עזר רב למרצים ומורים בתחום האתיקה הרפואית והביו-אתיקה, שרוצים לבסס את הוראתם על עקרונות מנחים ולהציג בפני הלומדים סיכומים קצרים וממצים של הרקע לדיון בסיטואציה ואת תהליך קבלת ההחלטות.

בנוסף לספר ולצידו, יצאה ערכת קלפי אתיקה רפואית בה מוצגות עשרות דילמות אתיות. ערכת הקלפים כוללת הן קלפי עקרונות מנחים באתיקה רפואית, והן קלפים המציגים שאלות שמטרתן לסייע בהתמודדות עם בעיות ביו-אתיות. ערכת הקלפים עשויה לסייע במהלך ההוראה בשיעורים, כמו גם בהנחיית קבוצות דיון, כשבעזרת הקלפים ניתן להוביל דיון על עקרונות האתיקה הרפואית ולסייע למשתתפים לתעדף את העקרונות שלהם ולהכיר את הצדדים השונים של הדילמה. דבר זה יסייע בידם לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר לסיטואציה.

פרטים על הספר והקלפים, כולל אפשרות לרכישה ניתן לראות בקישור הבא: https://forms.gle/QqUFeFvqLVTtK7189