עלון מס' 20, מרץ 2020
דבר העורכת

  קוראות וקוראים יקרות ויקרים,

לאחרונה נאלצים תושבי מדינת ישראל והעולם כולו להתמודד עם אירוע בריאותי חסר תקדים ובעל השלכות מרחיקות לכת בכל תחומי החיים. אני מדברת כמובן על ההתמודדות עם התפרצות נגיף הקורונה החדש, או בשמו המדעי SARS-CoV-2 (שמו המלא: Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), הגורם למחלה הנקראת (Coronavirus disease 2019) Covid-19. בישראל התגלה המקרה הראשון של אדם שחלה ב- Covid-19 ב- 27.2.2020, אדם זה חזר ארבעה ימים לפני כן מאיטליה והדביק את אשתו יממה לאחר מכן. נכון להיום (15.3.2020) מספר החולים שאובחנו כחולים במחלה בישראל עומד על 213, כאשר ישנם אזרחים רבים נוספים השוהים בבידוד בית, מתוכם למעלה מ- 2500 צוותי רפואה.

הצוותים הרפואיים ניצבים בחזית ההתמודדות עם המקרים השונים הדורשים מענה, ואף מכוונים את עשייתם למניעה, טיפול וצמצום השלכות הבריאותיות שעלולות להיות לנגיף הקורונה החדש. הצוותים מתמודדים באופן מקצועי, אנושי ומתוך הקרבה וחמלה, ואף הם זקוקים להגנה, להקצאות הוגנות של צוותים מטפלים וציוד מקצועי, כולל ציוד מיגון הנדרש במצב זה של פאנדמיה.

ההתמודדות עם נגיף הקורונה החדש מעלה מספר סוגיות ביו-אתיות ברמת בריאות הפרט, בריאות הציבור ומדיניות בריאות. הפגיעה בזכויות אדם, למשל: באוטונומיה בעת שלילת קבלת החלטות מהפרט, בחופש התנועה בעת הכנסת אדם לבידוד, בחופש העיסוק של הפרט ושל גופים כלכליים ועסקים שונים, ובזכותם של כל אלה לקניין. החלטת הממשלה שהתקבלה היום (15.3.2020), לאפשר הפעלת אמצעים טכנולוגיים למעקב אחר חולים, פוגעת בזכותם של החולים לפרטיות. באילו נסיבות תהיה החלטה זו ראויה? האם ההגבלה שנקבעה לאפשר מעקב זה רק למשך ארבעה שבועות הופכת את ההחלטה למידתית וראויה? ברמה הכוללת יותר עולות שאלות הנוגעות למדיניות, למשל: באילו תנאים תהפוך מדיניות בריאות למדיניות לאומית, שהממשלה ונבחרי הציבור יאמצו, גם במחיר פגיעה בכלכלה, בחיי החברה ובזכויות אדם? הכרעות אלה התקבלו בישראל לאחר התייעצות עם מומחים מובילים בתחום, ותוך שקילה של גורמים רבים ומגוונים וההשלכות לטווח קצר ולטוח ארוך.

הדרך שבה נבחר להתמודד עם אירוע מורכב זה תקבע בסופו של דבר את מראה פני החברה והאנושות כולה. האנושות התמודדה לא פעם עם אירועים מאיימים ולא אחת התפתחו תיאוריות של קונספירציה, בניסיון להבין את הגורמים העומדים מאחורי אירועים אלה. גם הפעם התפשטו תיאוריות קונספירציה עם התפשטות נגיף הקורונה החדש, התיאוריות השונות מבקשות לייחס כוונות זדון של טוויית תכנית חבויה והרסנית לשחקנים בעלי השפעה וכוח. אחת התאוריות מציגה את נגיף הקורונה החדש כנשק ביולוגי שפותח כאמצעי לחימה בסין ואחרות מציגות אותו כאמצעי לרווחים כלכליים מפיתוח חיסון עתידי. תיאוריות הקונספירציה השונות עלולות להיות הרסניות, משום שהן עלולות ליצור התנגדות של האוכלוסייה להנחיות הניתנות לצורך בלימת התפשטות הנגיף על ידי גופים ממשלתיים. כמו כן, הן עלולות לגרום לכולנו לפספס את המסר המוסרי החשוב של היותנו תלויים זה בזו ובדבר חשיבות הערבות ההדדית.

נגיף הקורונה החדש מביא עמו מסר חשוב לאנושות כולה ומלמד אותנו על ההשפעה הבלתי נמנעת שיש לכל אחד ואחד מאתנו על מעגל הקיום האנושי על פני כדור הארץ. המסר העיקרי, שהולך והופך נוכח יותר ויותר בחיינו, מדבר על החובה המוסרית שחלה על כל אחד ואחת לחשוב על האחרים בסביבתו בהתנהלותו היומיומית. החובה לפעול לטובת האנושות כולה מודגשת לאור המסקנה שאם לא נעשה כן אנו עלולים לשאת בהשלכות הרסניות של אובדן חיים, קריסת מערכות שונות בחיינו, הרס ועד הכחדה.

מערכת עלון הביו-אתיקה מחזקת את ידי הפועלים בניהול המערכה, את הצוותים הפועלים בחזית ואת תושבי מדינת ישראל, ומאחלת לכולם בריאות איתנה ושנשכיל לעבור משוכה זו במהרה, בהצלחה, על הצד הטוב ביותר ונצא ממנה מחוזקים.

 

קריאה מהנה,

לימור.