עלון מס' 3, אוקטובר 2013
מוסדות ואישים: ראיון
 

ריאיון עם עו"ד ליזה סקג'יה, נאמנת זכויות אדם באו"ם בנושא בריאות, זכויות אדם, עריכת דין מכוונת זכויות אדם וקריירה משפטית באו"ם/ אורן אסמן

במסגרת פרוייקט בנושא אנשים עם מוגבלויות בבית הספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד פגשתי בעמיתת המחקר ליזה סקג'יה, שעובדת בנציבות זכויות האדם באו"ם. בשל הרקע המשפטי שלה ובשל עיסוקה ביישום ובהטמעה של אמנות בינלאומיות שעניינן זכויות אדם, הנוגעות גם להיבטים שונים של בריאות, אתיקה ומשפט, ביקשתיה להתראיין לעלון הביואתיקה.

ליזה נענתה לבקשה זו, מתוך תקווה לעודד סטודנטים ובעיקר סטודנטיות למשפטים להציג מועמדותם ולשאוף למלא תפקידים משמעותיים בזירה הבינלאומית בתחום קידום זכויות האדם.

ש: האם תוכלי לשתף אותנו ברקע האישי שהביא אותך לעסוק בתחום זכויות האדם?

ת: הרקע האישי שלי ומוצאי מאוגנדה, מדינה קטנה באפריקה, תרמו רבות לעניין הרב שגיליתי בנושא זכויות אדם. במהלך שנות ה 90 התרחש רצח עם ברואנדה השכנה (ראו אודות הנסיבות ההסטוריות לרצח העם ברואנדה, באתר האו"ם: http://www.unitedhumanrights.org/genocide/genocide_in_rwanda.htm).  רבים נהרגו ואילו אנו באוגנדה ראינו גופות שצפו בנהר והגיעו לארצנו בנוסף לשטף הפליטים שהגיעו. בשלב זה טרם התחלתי בלימודי הגבוהים וחשתי שעלי למלא תפקיד שיאפשר לי להגן על זכויות אדם ולקדמן; הלכתי ללמוד משפטים. בזמן לימודי התואר השני בחנתי סוגיות כמו: ילדים בני 10-12 שמשרתים כחיילים; בחנתי את המציאות במדינות שונות שיש בהן הפרות של זכויות אדם ; כל אלה השפיעו עלי ותרמו לרצוני להיות עורכת דין העוסקת בתחום זכויות האדם.

ש: את עובדת באו"ם. האם יש דבר מיוחד שנדרש כדי להתקבל לעבוד באו"ם? כיצד הגעת לעבודה זו ?

ת: לאחר ששבתי מלימודי באנגליה הגשתי מועמדות לשמש מתמחה ב UNHCR  (מועצת הפליטים של  האו"ם, http://www.unhcr.org/cgi-bin/texis/vtx/home) באוגנדה כמתנדבת מתמחה. העובדה שהתנדבתי שם והייתי מאוד פעילה, כולל ביצוע ראיונות עם פליטים ודיווח עליהם לגורמים המוסמכים הרלוונטיים באו"ם – כל אלה אפשרו לי להבין את דרך הפעולה של האו"ם. אחרי חצי שנה הגשתי מועמדות למלא תפקיד אירגונים בינלאומיים   שונים, הניסיון הקצר שלי באו"ם נלקח בחשבון וכך צברתי ניסיון נוסף בתחומים נוספים. הצטרפתי לארגון בינלאומי ללא כוונת רווח באוגנדה שנקרא 'הצילו את הילדים' , העוסק בזכויות אדם. כמו כן הייתי בקשר עם ארגונים ללא כוונת רווח שעסקו בזכויות אדם באוגנדה. בזמן עבודתי במסגרת "הצילו את הילדים" (http://www.savethechildren.org) הכרתי אנשים רבים מהאו"ם, שכן ביצענו פרוייקטים משותפים עם קרן הילדים של האו"ם – UNICEF (http://www.unicef.org/)

במסגרת הפרוייקט המשותף יצרתי קשרים רבים ונחשפתי להזדמנויות עבודה שונות שפורסמו – כולל משרות לתקופה קצרה, עבודות ייעוץ וכן הלאה. ביקשתי מחברי להעיר את תשומת ליבי אם יתקלו בהצעת עבודה בסגנון זה, וכך הצלחתי בתחילת דרכי להתקשר בחוזה לטווח קצר בג'נבה.

ש: במילים אחרות, האו"ם עשוי להיות פתוח לכל מי שמגיש מועמדות לעבוד בו?

ת: יש אפשרויות רבות, אני מציעה לבחון אותן באתר האינטרנט שיש לאו"ם. אתר האינטרנט ההתנדבותי הרשמי של האו"ם (http://www.unv.org/), מציע אפשרויות של פעילויות והתמחויות גם לאנשים שאין להם יותר משנתיים ניסיון של עבודה מקצועית.

ש: את משמשת בתפקיד "נאמנת  זכויות אדם". מה משמעות תפקיד זה?

ת: יש נציגים רבים של נאמני זכויות אדם במקומות שונים, כמו: באפריקה, באסיה, באירופה וגם בניו-יורק. חלקם עוסקים בנושאים ספציפיים כמו מוגבלויות או אמנות בינלאומיות שונות, אחרים פועלים במדינה מסויימת בלבד ומתמחים בה.

תפקידה של נאמנת זכויות אדם הוא לייעץ לממשלות בסוגיות שונות של זכויות אדם בהתאם לתחום התמחותה. אנו מקיימים הכשרות לשחקנים לאומיים שונים ביחס למסמכים וסטנדרטים הקשורים בזכויות אדם.

ש: עבודתך בוודאי חשפה אותך למגוון נושאים. אחד מהם הוא נושא הבריאות. האם תוכלי לציין מקרים שכאלו?

ת: ישנן דוגמאות רבות, כמו: סוגיית האיידס וסוגיית מילת הנשים, אירגוני זכויות אדם מקיימים פעילויות ופרוייקטים לשמירה ולקידום זכויות אדם בסוגיות אלה.

איידס וזכויות אדם היא סוגיה משמעותית במיוחד במדינות מתפתחות, שבהן יש שיעור גבוה של נשאים וחולים. אנו מייעצים למדינות השונות לפתח חקיקה ידידותית לזכויות האדם, שתגן על נשאי הנגיף ועל החולים.

מילת נשים היא סוגיה בעלת היבטים  בריאותיים והשלכות ביו-אתיות שונות, כמו: כבוד האדם, הסכמה מדעת, פרטיות ועוד.

ש: האם נראה לך שפרוייקטים אלה משפיעים על המציאות בשטח? מביאים שינוי? (עד כמה שניתן להעריך זאת, כמובן)

ת: קיים קושי לקדם זכויות אדם בפרקטיקות שמושרשות כל כך עמוק בתרבות והתקיימו אלפי שנים. אנו מנסים להציג את הצדדים השליליים בפרקטיקות אלה ולבחון אותן על רקע האמנות הבינלאומיות, בייחוד אמנות שאותה מדינה אישררה. כך למשל, האמנה בדבר זכויות נשים תהיה חשובה מאוד בהקשר של מילת נשים. מדינה שאישררה אמנה זו צריכה לחוקק חוקים שיקדמו את יישום האמנה.

בין הפרוייקטים שעסקו בפליטים בדקנו את המקרים של אונס ילדים באפריקה ובאיזו מידה יש להם גישה לשירותי בריאות. אנו בוחנים את הגישה הבסיסית לבריאות – הזכות לבריאות, השירותים שניתנים לילדים – האם הם באיכות טובה, האם חוסנו? תעודות לידה וכו'.

ש: נניח שקיימת הפרה של זכויות אדם או חשד להפרה כזו. מה הצעדים שנאמן זכויות אדם יבצע?

ת: אנשי המטה הכללי, הנמצאים בהנהלה הראשית בניו יורק או ג'נבה,  שונים בהקשר זה מאנשי השדה הפועלים בשטח. במקרה של עבודת שטח במדינה מסויימת,  אם הממשלה היא הגורם שמפר את זכויות האדם נקיים פגישות, נזכיר את המחוייבויות שלה ואת האמנות העוסקות בזכויות האדם. למשל, יש פעמים רבות מקרים של אי קיום אמנות זכויות אדם בבתי כלא. אנו, יחד עם ארגוני זכויות האדם והחברה האזחית, מפרסמים דו"חות ומנסים שיישנו את המצב, מבצעים הכשרות של אנשי מקצוע. למשל, אם הכלא אינו עומד בסטנדרטים הבינלאומיים אנו מנסים לבצע הכשרות לעובדי הכלא כדי לשפר את התנאים בו. בה בעת, במישור הבינלאומי אנו מנסים לעודד את המדינות לדווח לגבי אמנות שהם אשררו. למשל, אם מדינה אשררה אמנה נגד עינויים אנו מעודדים אותה לדווח על הפרות, אנו מבצעים פיקוח ודיווח.

במטה אנו עוסקים יותר בסוגיות של מדיניות, למשל: כיצד להכשיר את המשטרה, אנו מכינים מדריכים. המשרד שלנו משמש מטה כללי לכל שמונה האמנות הבינלאומיות בנושא זכויות האדם.                                                 

ש: שוחחנו על התמחות באו"ם. מי מהווה מועמד טוב למשרה כזו?

ת: באופן רשמי, באתר האינטרנט מצויין שעלייך להיות תלמיד תואר שני, למשל במשפטים. מעודדים אנשים שכותבים תזה לבוא במהלך הכתיבה ולהיות פעילים בקידום ובהגנה על זכויות אדם, המועמד נדרש לשלוח מכתב של הצהרת כוונות. מידע מפורט יותר לגבי המועמדות מופיע באתר האינטרנט ( https://careers.un.org/lbw/Home.aspx).   מי שנמצא מתאים למאגר המועמדים עשוי לקבל פניה מגורמים שונים באו"ם שיימצאו עניין בקורות החיים שלו.

שליטה בשפות עשויה להוות גורם תורם. לאו"ם שש שפות רשמיות: אנגלית, צרפתית, ערבית, ספרדית, סינית, רוסית ושליטה בשתיים מהן מהווה יתרון משמעותי; אך גם מועמד ששולט באחת מהשפות הללו עשוי להחשב כמועמד הולם.

ש: תודה על הריאיון ובהצלחה בהמשך. 

ת:  תודה.